Niekedy je ťažké dosiahnuť svoj finačný cieľ a vedieť si povedať nadpis tohto článku. Ale nie je to nemožné. Rada by som preto rozobrala problém dnešných ľudí a ich pohľad na peniaze
Súťaženie
V momentálnej situácií je veľmi rozšírená ´ súťaživosť. Každý si dáva ambície a to je samozrejme skvelé. Problém však nastáva, že sa všetci navzájom porovnávame, ato najmä z pohľadu ekonomickej úrovni.
Často sa stáva, že keď vidíme niekoho si kúpiť, napríklad nové auto, povieme si koľko peňazí musí mať. Táto myšlienka veľa ľudí podnieti k tomu, aby aj oni mali také nové auto alebo aspoň majú túžbu. Takáto závisť môže spôsobiť, že človek nemá dosť.
Mať „dosť“
Veľa ľudí si uvedomuje, že porovnávanie a takzvané súťaženie rozobrané pred chvílou, je nebezpečné. Napriek tomu veľa ľudí to naďalej robí a nevyhýbajú sa pokušeniu porovnávať sa s ostatnými a podstupovať väčšie riziká len preto, aby dosiahli „viac“. Strácajú následne pocit uspokojenia vo svojich financiách.
Avšak, akonáhle sa naučíme pochopiť, že uspokojenie vo veciach, ktoré máme, môže priniesť viac šťastia ako neustále hľadanie väčšieho bohatstva alebo úspechu, môžeme sa začať pohybovať smerom k finančnej stabilite a spokojnosti.
Každý musíme na tom pracovať a byť vďačný už len za to, že máme všetky finančné prostriedky na vyžitie. Samozrejme človek má túžbu mať aj na niečo iné, ale všetko to závisí len na tom ako si spravujeme financie. Sporenie, rozpočet a aj invsetície vám môžu v tom pomôcť.
Spokojnosť
Hľadanie rovnováhy medzi finančnou ambíciou a dostatočnosťou je kľúčové. Možno nie sme všetci bohatí ako Warren Buffett alebo Jeff Bezos, ale to neznamená, že nemôžeme byť šťastní a spokojní s tým, čo máme.
Týmto článok som chcela pripomenula, že najdôležitejšie vo financiách nie je neustále hľadanie viac, ale skôr schopnosť uznať, kedy sme dosiahli dosť. Financie a peniaze majú slúžiť nám a nie my im.
Zdroje : kniha : Psychológia peňazí Morgan Housel
Celá debata | RSS tejto debaty